Ostoskori on tyhjä.

Lämmin alkukesä on vauhdittanut pellavan kukintaa ja Samulin Suvilan tilalla uusi Faser-lajike oli jo täydessä kukassa kesäkuun lopussa 24.6.2020.
Pellavalle on tyypillistä, että se kukkii muutaman tunnin aamupäivisin ja erityisesti aurinkoisina päivinä. Kukinnan etenemisen kannalta onkin tärkeää, että saamme jatkossakin riittävästi aurinkoisia ja lämpimiä päiviä. Yksi pellavan kukka kukkii vain yhden päivän, mutta koko pelto voi kukkia useamman viikon. Kukkineet kukat pudottavat terälehtensä iltapäivällä, joten kukkivia pellavapeltoja kannattaa käydä ihailemassa aamupäivisin.
Pellava kukkii lajikkeesta riippuen sinisin tai valkoisin kukkasin. Tässä kuvassa kukkii lajike Faser.


Tässä kuvassa maanvviljelijä Samuli Suvila (vas.) ja agronomi Ari Klemola (oik.) tarkastelevat uuden Faser-lajikkeen kehittymistä Suvilan maatilalla.